Žena s papouškem, Delacroix

Žena s papouškem, pastel 40x30

Žena s papouškem, pastel 40x30cm

Neustálá potřeba neuzavírat se v hranicích českého rybníčku mě přivedla na stránky Louvre, který zrovna pořádá výstavu Eugèna Delacroixe. Hned jsem si s chutí prohlédnul jeho nejznámější Svobodu vedoucí lid na barikády, která tak dobře odráží povahu Francouzů. Louvre naštěstí momentálně nestávkuje, výstava však končí již za 2 dny.

V hlavě se mi zrovna rodil plán na další akt v rudých barvách. Takové maluji nejraději a také se nejvíce líbí. Hned jak jsem narazil na Delacroixovu Ženu s papouškem, bylo mi jasné že mám ten správný model. Kypré tvary období romantismu jsou pro mé oblé křivky, výrazná poprsí a geometrické tvary ideální předlohou.

Delacroix

Delacroixova Žena s papouškem, olej 32x25cm

Z Delacroixova obrazu sice moc nezbylo, základní kompozice však zůstala. Nahá žena natahuje ruku k papouškovi, který sedí u paty pohovky. Oči má zavřené, nohu přehozenou přes nohu, krk jí zdobí náhrdelník z perel. Bohaté závěsy tapiserií obklopují scénu a vytvářejí další imaginativní postavy obrazu. V levém horním rohu lze číst letopočet 1826 odkazující ke vzniku Delacroixova obrazu.

Rudé odstíny pastelů jsou fenomenální. Potíž s nimi je, že je nelze uspokojivě reprodukovat. Paleta sytých červených je daleko za hranicí RGB zobrazení fotoaparátů a obrazovek. Ženu s papouškem lze pořádně vychutnat jen v originále, tak se mi snad letos podaří nějaká výstava.

Nechť nám přes naše hranice vaje co nejsilnější západní vítr!

Krásný začátek léta vám přeje

Richard Augustin