Sladký život

Silvii stéká voda po vlasech na šaty, její napjaté poprsí se rýsuje přes mokrou látku. Marcello podléhá jejímu bláznovství a vstupuje za ní do fontány. Ona zavírá oči, odevzdaně zaklání hlavu, svůdník podléhá jejímu kouzlu a chystá se jí políbit. V elektrizujícím okamžiku přestává tryskat voda v půlnoční fontáně a náhlé ticho naruší intimní okamžik. Ona se k němu zchoulí, on ztrácí odvahu a zmateně ji odvádí pryč.

Slavná Felliniho scéna z roku 1959 mě dostihla před 10 lety. Marcello Mastroianni toužící v římské fontáně di Trevi po Anitě Edbergové je zlatým hřebem italského filmu. A také výpovědí doby, kritikou i chválou bohaté elity, která v nás vzbuzuje obdiv, pohrdání a závist.

Sladký život, Federico Fellini 1960

Sladký život, Federico Fellini 1959.

Obraz Sladký život jsem maloval nezvykle zelenými odstíny, které dávají celé scéně nečekaný výraz. Ti dva působí jako milenecký pár, kde on by mohl být vrchní nadlesní a ona jeho vyvolená kráska. Celý ten Felliniho zpomalený svět se nějak přenesl na plátno a můzy tomu chtěly, že na obraz skvěle padnul 50 let starý dřevěný rám. Zasněnou scénu lze číst podle letopočtu 1959 v pravém horním rohu i podle poměrně modernější signatury.

Když jsem obraz Sladký život před 9 lety dokončil, zarámoval a nalakoval, přišel mi natolik jiný, nezařaditelný a prapodivný, že jsem jej uložil do krabice a vyndal jej až nyní. S radostí ho teď pozoruji a přidávám do výstavní kolekce LIFE.

celek_500

Sladký život, Richard Augustin 2009.

Sladké květnové zážitky plné romantiky vám přeje

Richard Augustin