Seržant Pepř

Na pravidelné rozhlasové vysílání Jiřího Černého se pokaždé těším. Vždy v pondělí ladím ve 21. hodin Český rozhlas Dvojku a pokaždé si užívám výběr hudby i komentáře v Klubu osamělých srdcí Seržanta Pepře. A pokud to nestihnu, poslouchám alespoň z rozhlasového archivu.

Jiří Černý připravil již více než neuvěřitelných 500 dílů pořadu. Neslyšel jsem všechny, ale určitě velkou část. Černého kultivovaný projev, informovanost, dobromyslnost i názory jsou mi vítaným osvěžením již řadu let. A to nejen hudebním.

Seržant Pepř, pastel 30x40

Seržant Pepř, pastel 30x40cm.

Když jsem poslouchal jeho nedávný rozhovor na DVTV, obrazovka se mi neustále zasekávala. Měl jsem po ruce papír a tužku a Černého pohybující se obličej jsem zachytil. Poskakující obraz a nutnost rychle skicovat vytvořily základ portrétu, který jsem následně realizoval pastelem.

Seržant Pepř odkazuje nejen k samotnému Černému, ale také k albu Beatles, podle kterého se jmenuje výše zmiňovaný rozhlasový pořad i nejnovější obraz. Hlava charismatického muže, portrét hudebního publicisty Jiřího Černého.

Inspirativní pokoukání a čistý poslech vám přeje

Richard Augustin