Není POP jako POP

Lucie Superstar, serigrafie 25x25

Lucie Superstar, 4x serigrafie 25x25cm

Nedávno jsem se dozvěděl, že popartový sítotisk je vpodstatě zbytěčný. Warholovu Marilin může mít každý a já že si dělám zbytečnou práci. Stačí stisknout příslušný FB filtr a váš POP portrét je hotový. Za pár sekund, z jakékoli fotografie. A Marilin je plný internet.

Filtry jsem sám používal, ty photoshopové. Počítačový pop vytvořím během pár minut. Nakonec jsem se podobně jako Warhol naučil odstíny fotografií vidět od oka. Kde je tedy rozdíl?

Fitlry jsou určené pro efekt, který funguje jen na obrazovce. Jakmile si obrázek vytisknete, získáte fádní napodobeninu. Rychlou a levnou, která nebude bavit ani vás samotné. Ruční sítotisk, někdy nazývaný serigrafie, zabere asi týden práce. Výsledný originál má chyby, přetisky, vrstvy plnotučných barev. Nikdy jej znova neuděláte stejně, zarámovaný na zdi úplně září. A především ducha. Tedy... měl by mít.

Již jsem viděl dostatek zaručeně pravých Warholů. Hlavně těch s různými razítky a dobrozdáními amerických institucí. Vytvořených dokonce z Warholových originálních sít, avšak po jeho smrti. Vše vypadá dobře, kvalitně, jen kdesi něco chybí. Že by originál nešel zopakovat?

Lucie Superstar, serigrafie 25x25

Lucie Superstar, práce na jednotlivých vrstvách serigrafie

Zopakovat nelze originální osobnost umělce. Je třeba najít si vlastní postup, vlastní motiv a nebát se experimentovat. Při tisku každé vrstvy udělat nějaký ten fígl, trošku rozlít barvu, jinde naopak nedotisknout. Síta vytvářet ručně, ručně je pasovat, každý list nákladu odlišit, signovat. Vlít do toho kumšt a vytvořit originál, který je originálem z podstaty.

Když se dívám na poslední sítotisky Lucie Superstar zde na webu, vidím tu marnost počítače. Ty samé mám vedle v originálech a je to prostě jinde. Jejich fotografie je již reprodukce, kde se duch vytrácí. Žádná technologie originál nevytvoří.

Dostatek originálních podnětů vám přeje

Richard Augustin