Mistři odcházejí

Snad nikdo mi nepředal tolik životního optimismu a nadhledu jako Viktor Faktor. Tenhle výjimečný člověk mě naučil milovat indickou Gou, seznámil mě s mojí vášnivou ženou Martinou a byl mi drahým přítelem.

Ač je to už přes rok, co jsme v Indii sdíleli jeho mistrovský odchod z tohoto světa, někdy mám pocit, jako by tu byl přítomen stále. Minulý týden mě do atelieru pozval sochař Pavel Míka, a to jen díky tomu, že o mě slyšel od Viktora. Ač je Pavel o generaci starší, zkušenější a vyučuje na AVU, uvítal mě jako rovnoceného kumštýře. Našli jsme spoustu společných paralel a dokonce nakousli možnost společné výstavy. Co více si přát.

Krátce na to jsem se konečně dovolal Veronice, další z Viktorových přátel, o které mi často vyprávěl. Obratem mě pozvala na MSI, Mezinárodní summit idiotů, konaného u příležitosti nedožitých Viktorových narozenin. Na tenhle večírek se opravdu těším a nenechám si ho za žádnou cenu ujít. Ahoj, Viktore!

viktor400 

Viktor Faktor, atelier Pyšely 2013.

Kdybych měl jmenovat pět současných českých umělců, kterých si nejvíce vážím, určitě by mezi nimi byl Miloš Forman. A nic by na tom nezměnil fakt, že mým součastníkem již není. Forman minulý týden v domovském Connectitutu zemřel.

Jako umělec narozený v býku bytostně prožívám témata osobní svobody. Formanovi filmy ve mě vždy hluboce rezonovaly právě díky silným příběhům hrdinů stavících svojí svobodu nad vlastní život. Jack Nicholson v Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo Woody Harrelson jako Larry Flynt, to je Formanovo nesmrtelné poselství.

Miloše Formana jsem portrétoval v roce 2011 podle fotografie z Lidových novin. Je trochu ostuda že dnes už nevím, který ze skvělých lidovkových fotografů tehdy Formana fotil. V Lidových novinách jsem opakovaně pracoval jako grafik téměř jedno desetiletí, naposledy právě na sklonku roku 2011. Abych měl na letenku do Indie, za Viktorem Faktorem.

Forman_90x90_400 

Miloš Forman, akryl 90x90, 2010.

Mistři odcházejí, jejich odkaz žije dál.

Inspirativní jaro vám přeje

Richard Augustin