Ctíti bohu ctěním jeho stvoření

Popartového jelena v sobě nosím již dlouho. Tohle téma v sobě spojuje klasiku a kýč, což je popový recept na úspěch. Odkládal jsem ho opakovaně spíše proto, že jsem vyrostl v rodině hajného a jeleni i parohy všech tvarů a velikostí se mi v dětství trochu přejedli.

V dubnu jsem se sešel v přáteli v Hraběticích v Jizerských horách. Parta podnikavců tady zakoupula velkou dřevěnou chatu Dřevony a zrekonstruovala jí na apartmany, kde jsem strávil několik příjemných dní. Nad ránem jsme vedli zasvědceně nedůležité hovory a došlo i na umění a jelena. Bylo mi jasné, že čas dozrál.

Obrazy jsem namaloval hned dva. Mezi paroží jsem umístil kříž po vzoru klasického ztvárnění jelena, který přivedl na víru franského biskupa Huberta, dnes patrona lovců a myslivců. Latinský nápis 'Ctíti bohu ctěním jeho bytostí' jsem si vypůjčil od Řádu Svatého Huberta založeného roku 1695.

To jsem z toho Jelen!

To jsem z toho Jelen (Ctíti bohu ctěním jeho bytostí), akryl 90x90

Sotva jsem oba jeleny dokončil, nalakoval a nafotil, vyrazil jsem na Mezinárodní summit idiotů. Akce na počest společného kamaráda Viktora Faktora se nesla v recesistickém duchu dalšího necírkevního řádu, Reguly Pragensis. Právě tento 'Řád hloupějších bratří' Viktor spoluzaložil.

Svůj ke svému, cítil jsem se mezi těmi idioty báječně. Protože Viktor prožil 20 sezón v Indii a také tam zemřel, přivezl jsem na mejdan malou tématickou výstavu - čtyři indické Svaté Krávy a jeden portrét Václava Havla. Ten se do party nepřizpůsobivých individuí scházejících se pod heslem Odpor je nezbytný celkem hodil.

idioti3

Idiot Augustin s idiotkou Máňou

Byla to moje nejmenší a nejkratší výstava. Všech pět expopnátů bylo za 15 minut prodaných a rozptýlených mezi idioty. To jsem z toho Jelen!

Dostatek pošetilých událostí vám přeje

Richard Augustin