2x Amsterdam

Amsterdam jsem poprvé navštívil v roce 1995. Sbalil jsem tehdy dvě holky, tři spacáky a už jsme stáli na stopu na výpadovce z Plzně. Se společnými 30 markami a vytrženou stránkou z autoatlasu jsme do holandské metropole dorazili během jediného dne.

Ta krátká a ztřeštěná návštěva Amsterdamu mi utkvěla natolik, že jsem pak musel zažít Nizozemí každý rok. Což se mi následujících 10 let úspěšně dařilo. Kdyby tohle svobodomyslné město leželo více na jihu, bez váhání bych v něm žil.

O Vánocích 2007 mnou zamával nevydařený vztah, vyrazil jsem tedy znovu směr Amsterdam. Víkend v mém oblíbeném cofeeshopu Blue Bird mi náramně pomohl. S výhledem na hvězdnou oblohu a výběrem konopí z celého světa jsem tu reflexi vrazil do skici k autoportrétu Pour Féliciter, který jsem záhy realizoval a začestva použil jako motiv novoročenky.

Pour Féliciter, akryl 80x80 

Pour Féliciter, akryl 80x80.

Další návštěvy Holandska už se nesly v ryze uměleckém duchu. V Amsterdamu nebo Haagu je spousta skvělých galerií, nic se však nevyrovná tamnímu muzeu Vincenta Van Gogha. Tam jsem poprvé prožil pořádný zásah obrazy tohohle geniálního šílence. Nejvíce mě dostalo jeho poslední plátno Havrani nad obilným polem, po jehož namalování si prohnal kulku hlavou.

V roce 2010 vznikl rozměrný olejový obraz, který je koláží typických holandských námětů. Motivy kola, lodě, deštníku i deště, lucerny Red a poprsí z vykřičené čtvrti, tulipánu a slunce, značky NL, jointu, cihlové zdi, zvlněné vodní hladiny nebo "sjetých" očí, to vše tvoří velkolepou poctu úžasnému městu jménem Amsterdam.

Amsterdam_230x110_400 

Amsterdam, olej 230x110.

V Holandsku jsem byl naposledy před sedmi lety. Za tu dobu se v Evropě mnohé změnilo a já se cítím v naší malé republice čím dál víc oklešťován, oblbován a regulován. Už se těším až zase nasaji ten svobodomyslný mořem vonící vzduch Amsterdamského zálivu. I když je mi jasné, že i ten bude mít hořkou pachuť zahnívající Evropy.

Více svobody a tolerance nám všem přeje

Richard Augustin