Novinky

MISTŘI ODCHÁZEJÍ

Snad nikdo mi nepředal tolik životního optimismu a nadhledu jako Viktor Faktor. Tenhle výjimečný člověk mě naučil milovat indickou Gou, seznámil mě s mojí vášnivou ženou Martinou a byl mi drahým přítelem.

Ač je to už přes rok, co jsme v Indii sdíleli jeho mistrovský odchod z tohoto světa, někdy mám pocit, jako by tu byl přítomen stále. Minulý týden mě do atelieru pozval sochař Pavel Míka, a to jen díky tomu, že o mě slyšel od Viktora. Ač je Pavel o generaci starší, zkušenější a vyučuje na AVU, uvítal mě jako rovnoceného kumštýře. Našli jsme spoustu společných paralel a dokonce nakousli možnost společné výstavy. Co více si přát.

Krátce na to jsem se konečně dovolal Veronice, další z Viktorových přátel, o které mi často vyprávěl. Obratem mě pozvala na MSI, Mezinárodní summit idiotů, konaného u příležitosti nedožitých Viktorových narozenin. Na tenhle večírek se opravdu těším a nenechám si ho za žádnou cenu ujít. Ahoj, Viktore!

viktor400 

Viktor Faktor, atelier Pyšely 2013.

Kdybych měl jmenovat pět současných českých umělců, kterých si nejvíce vážím, určitě by mezi nimi byl Miloš Forman. A nic by na tom nezměnil fakt, že mým součastníkem již není. Forman minulý týden v domovském Connectitutu zemřel.

Jako umělec narozený v býku bytostně prožívám témata osobní svobody. Formanovi filmy ve mě vždy hluboce rezonovaly právě díky silným příběhům hrdinů stavících svojí svobodu nad vlastní život. Jack Nicholson v Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo Woody Harrelson jako Larry Flynt, to je Formanovo nesmrtelné poselství.

Miloše Formana jsem portrétoval v roce 2011 podle fotografie z Lidových novin. Je trochu ostuda že dnes už nevím, který ze skvělých lidovkových fotografů tehdy Formana fotil. V Lidových novinách jsem opakovaně pracoval jako grafik téměř jedno desetiletí, naposledy právě na sklonku roku 2011. Abych měl na letenku do Indie, za Viktorem Faktorem.

Forman_90x90_400 

Miloš Forman, akryl 90x90, 2010.

Mistři odcházejí, jejich odkaz žije dál.

Inspirativní jaro vám přeje

Richard Augustin

2x AMSTERDAM

Amsterdam jsem poprvé navštívil v roce 1995. Sbalil jsem tehdy dvě holky, tři spacáky a už jsme stáli na stopu na výpadovce z Plzně. Se společnými 30 markami a vytrženou stránkou z autoatlasu jsme do holandské metropole dorazili během jediného dne.

Ta krátká a ztřeštěná návštěva Amsterdamu mi utkvěla natolik, že jsem pak musel zažít Nizozemí každý rok. Což se mi následujících 10 let úspěšně dařilo. Kdyby tohle svobodomyslné město leželo více na jihu, bez váhání bych v něm žil.

O Vánocích 2007 mnou zamával nevydařený vztah, vyrazil jsem tedy znovu směr Amsterdam. Víkend v mém oblíbeném cofeeshopu Blue Bird mi náramně pomohl. S výhledem na hvězdnou oblohu a výběrem konopí z celého světa jsem tu reflexi vrazil do skici k autoportrétu Pour Féliciter, který jsem záhy realizoval a začestva použil jako motiv novoročenky.

Pour Féliciter, akryl 80x80 

Pour Féliciter, akryl 80x80.

Další návštěvy Holandska už se nesly v ryze uměleckém duchu. V Amsterdamu nebo Haagu je spousta skvělých galerií, nic se však nevyrovná tamnímu muzeu Vincenta Van Gogha. Tam jsem poprvé prožil pořádný zásah obrazy tohohle geniálního šílence. Nejvíce mě dostalo jeho poslední plátno Havrani nad obilným polem, po jehož namalování si prohnal kulku hlavou.

V roce 2010 vznikl rozměrný olejový obraz, který je koláží typických holandských námětů. Motivy kola, lodě, deštníku i deště, lucerny Red a poprsí z vykřičené čtvrti, tulipánu a slunce, značky NL, jointu, cihlové zdi, zvlněné vodní hladiny nebo "sjetých" očí, to vše tvoří velkolepou poctu úžasnému městu jménem Amsterdam.

Amsterdam_230x110_400 

Amsterdam, olej 230x110.

V Holandsku jsem byl naposledy před sedmi lety. Za tu dobu se v Evropě mnohé změnilo a já se cítím v naší malé republice čím dál víc oklešťován, oblbován a regulován. Už se těším až zase nasaji ten svobodomyslný mořem vonící vzduch Amsterdamského zálivu. I když je mi jasné, že i ten bude mít hořkou pachuť zahnívající Evropy.

Více svobody a tolerance nám všem přeje

Richard Augustin

KOUDELKA - BRESSON - AUGUSTIN

Když jsem tento týden poslouchal na Českém rozhlase rozhovor s Josefem Koudelkou (1938), úplně mě to vtáhlo na jeho výstavu NÁVRATY v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Koudelka jako člen agentury Magnum Photos patří ve světě k nejúspěšnějším českým fotografům a jeho černobílé fotky jsou prostě škvělé. Doufám že výstavu do konce září neprošvihnu.

Josef Koudelka

Josef Koudelka, výstava Návraty

Hned jsem si vzpoměl na dalšího člena Magnum, Henriho Cartiera-Bressona (1908-2004). Bresson je můj nejoblíbenější fotograf vůbec. Za svou malířskou kariéru jsem se jeho fotkami inspiroval k několika obrazům, ten poslední, Estonskou saunu, jsem nedávno pověsil do skutečné, slunné a krásné sauny.

Estonská sauna, olej 115x80

Estonská sauna v sauně jihomoravské

Tenhle báječný nápad s obrazem v saunovém domečku měli Marek a Petra, se kterými jsem měl to úžasné štěští, že se z mých sběratelů stali přátelé. I když to k sobě máme 135 kilometrů, najdeme si každý rok alespoň jednu příležitost nějak se setkat. Jsou jednoduše báječní a ještě to vylepšují tím, že si ode mne stále kupují nové obrazy.

Monoskop, sítotisk 45x45

Monoskop, sítotisk 45x45

Nejnověji zveřejněný obraz je tak trochu jubilejní. Sítotisk MONOSKOP je padesátý v nabídce art shopu Obrazy AUGUSTIN. Vzniknul ve studiu na španělské Mallorce a je na něm můj nejoblíbenější televizní program. Monoskop, dříve testovací obrazovka, dnes designová klasika.

Krásné Velikonoce, nejlépe bez televize, s výstavou a saunou, vám přeje

Richard Augustin

UMĚNÍ PROPAGOVAT UMĚNÍ

Rudý akt, olej 110x65

Rudý akt, olej na plátně 110x65, Nizozemsko

Inspiroval mě k tomu web Skyworker kamaráda Marka Jehličky a také vzpomínka na obraz Rudý Akt, který jsem vezl před 7 lety do nizozemského Leidenu.

Najít cestu jak propagovat obrazy, aby to nevyznělo blbě a naprázdno, to je snad ještě těžší než obrazy malovat. Jehlička uvádí na svém webu důvody proč si pořídit jeho fotky z dronu. Také holandský pár Robert a Dagmar mi vysvětlovali důvody, proč ode mne koupili hned dva velké obrazy.

Dal jsem je tedy dohromady. 10 důvodů, proč kupovat Obrazy AUGUSTIN:

1. Uděláte si velikou radost. Nebo někomu blízkému.
2. Šťastné obrazy dělají šťastné lidi. Zásadně zkulturníte prostředí, kam obraz pověsíte.
3. Získáte autentický umělecký originál. V případě plátna bude na světě pouze jeden.
4. Každý Obraz AUGUSTIN je špičkové kvality. Obstojí na výstavách i v aukcích.
5. Vaše návštěvy si Obrazu AUGUSTIN zaručeně všimnou.
6. Vaši potomci budou mít spojené dětství s obrazy. Obrazy AUGUSTIN vás budou připomínat.
7. Utratíte peníze za něco, co se může v průběhu let ukázat jako nečekaná investice.
8. Vynaloženými prostředky podpoříte přímo vznik dalších skvělých Obrazů AUGUSTIN.
9. Budeme vás hýčkat. Katalogy, PFky či pozvánky na výstavy vám budou chodit celý život.
10. Inspirujete ostatní. Emoční i společenská hodnota obrazů poroste díky vám.

Za to že kupujete Obrazy AUGUSTIN vám děkuje

Richard Augustin

ŽLUTEJ ANDĚL

Je to krásná tradice, se kterou jsem se opakovaně setkal v Jižních Čechách. Narodí-li se v rodině dítě, dostane věnem Anděla. Nesejde na tom zda se jedná o obraz, sošku, přívěšek nebo hračku. Podstatné je, aby to byl Anděl Stážný a novorozence ochraňoval.

Žlutej Anděl, olej 50x60

Žlutej Anděl, olej 50x60cm.

Olej Žlutý Anděl vzniknul na přelomu roku. Pro vnuka z jihočeského Bavorova jej objednala jeho babička Marie. Uplynulý víkend jsme Žlutého Anděla slavnostně předali malému Viktorovi a jeho rodičům. Při nedělním obědě, za přítomnosti faráře z Vlachova Březí, který obraz a jeho strážnou funkci náležitě posvětil.

Chvíle, kdy je krásné býti malířem. Nechť Žlutý Anděl opatruje Viktora po celý jeho dlouhý život!

Požehnaný den vám přeje

Richard Augustin

AUGUSTIN & HIRST

Když navštívil britský producent Bob Mitchel loňskou výstavu Pop Mallorca, udělal mi radost hned třikrát. Poprvé už jenom tím, že přišel. Podruhé když si vybral poslední čtyři kusy králíčka Sladkej a rovnou je zaplatil. A potřetí když mi poslal tuhle fotku.

bob_motchel

Čtyřikrát Sladkej od Augustina a Mišák od Hirsta.

"Pověsil jsem si tvoje Sweets hned vedle Mickeyho od Damiena Hirsta, tak mají čestné místo. Myslím že jim to spolu sluší", napsal mi Bob do mailu, kterým mi poslal fotku ze svého domu v anglickém Surrey.

Viset vedle nejznámějšího (a zřejmě nejdražšího) žijícího umělce je... fajn. Díky, Bobe!

Pozdrav do UK posílá

Richard Augustin

FRANCOUZSKÁ VLNA

Díky několika skvělým pařížským časopisům na mě onen mix flivornosti, nabubřelosti a šarmu doslova skočil. Co naplat, jakkoli mě Francouzi někdy přivádějí k šílenství, jejich élan vital jim v dobrém slova smyslu závidím. Nejvíce těm, kteří se narodili s vínkem bezstarostného života v Paříži.

Ona poměrně stará skica mi v ruce úplně ožila a já ty dvě půvabné dívky znovu viděl před sebou. Z jiného světa, mluvící jazykem kterému nerozumím, si otevřeně vyměňují erotické poznatky v zapadlé pařížské kavárně. Okouzlující, nedostupné a krásné. To lze zažít jen v Café Paris.

Café Paris, pastel 30x40

Café Paris, pastel 30x40cm.

Kéž také vám zprostředkuje můj poslední obraz příjemný voyage francais. Pěkný začátek měsíce března vám přeje

Richard Augustin

SERŽANT PEPŘ

Na pravidelné rozhlasové vysílání Jiřího Černého se pokaždé těším. Vždy v pondělí ladím ve 21. hodin Český rozhlas Dvojku a pokaždé si užívám výběr hudby i komentáře v Klubu osamělých srdcí Seržanta Pepře. A pokud to nestihnu, poslouchám alespoň z rozhlasového archivu.

Jiří Černý připravil již více než neuvěřitelných 500 dílů pořadu. Neslyšel jsem všechny, ale určitě velkou část. Černého kultivovaný projev, informovanost, dobromyslnost i názory jsou mi vítaným osvěžením již řadu let. A to nejen hudebním.

Seržant Pepř, pastel 30x40

Seržant Pepř, pastel 30x40cm.

Když jsem poslouchal jeho nedávný rozhovor na DVTV, obrazovka se mi neustále zasekávala. Měl jsem po ruce papír a tužku a Černého pohybující se obličej jsem zachytil. Poskakující obraz a nutnost rychle skicovat vytvořily základ portrétu, který jsem následně realizoval pastelem.

Seržant Pepř odkazuje nejen k samotnému Černému, ale také k albu Beatles, podle kterého se jmenuje výše zmiňovaný rozhlasový pořad i nejnovější obraz. Hlava charismatického muže, portrét hudebního publicisty Jiřího Černého.

Inspirativní pokoukání a čistý poslech vám přeje

Richard Augustin

STARTUJÍ OBRAZYAUGUSTIN.CZ

Konečně opět v tropech! Na indonézském ostrově Bali připravuji zbrusu novou kolekci pastelů. Technika, kterou jsem před 13 lety v Asii opustil, abych se k ní na východním kontinentě opět vrátil. Pastely mi tu pod rukama přímo ožívají.

Augustin na Bali

Práce na pastelu Debužírunk.

Na Bali především odlaďuji nový art-shop, který si právě prohlížíte. Odstřižen od běžných starostí a strastí zimy mohu věnovat čas a energii portálu ObrazyAUGUSTIN.cz určeného pro české fanoušky a zákazníky. Ať se vám nový web líbí, děkuji za vaše příspěvky, komentáře a hodnocení!

Asijský pozdrav posílá

Richard Augustin

Stránka 1 z 1 , položek celkem: 9